שאלות ותשובות בנושא קבורה

משמעות הקבורה הינה לקבור את גוף המת באדמה ע"פ שנאמר בתורה לאדם הראשון:

 

"כִּי עָפָר אַתָּה וְאֶל עָפָר תָּשׁוּב"
(בראשית ג' 19)

 

שיטות וסוגי קבורה בישראל המבוססות על ההלכה והמסורת היהודית:

 

קבורת שדה

 

קבורת שדה הינה שיטת הקבורה הרגילה – הנפטרים נקברים זה לצד זה בתוך הקרקע.

 

קבורה זוגית - משפחתית

 

קבורה זוגית – משפחתית נקראת גם קבורת מכפלה. שיטת קבורה זו מותאמת לבני זוג אשר רוצים להיקבר בחלקת קבר אחת, אחד על גבי השני וביניהם מפרידה אדמה.

 

בקבורה זו, מכינים את חלקת הקבר לשני הנפטרים כך שהנפטר הראשון נקבר עמוק יותר בחלקת הקבר התחתונה (בעומק כפול מקבורת שדה רגילה - 2.00 מטר גובה מתחת לאדמה), כך שבבוא העת, נשאר מקום מעליו לבן הזוג בחלקת הקבר העליונה יותר.

כאשר נפטר בן הזוג השני , המצבה שהוקמה לאחר פטירת בן הזוג הראשון תפורק ותוקם מצבה חדשה בגודל מצבה סטנדרטית אשר תכלול כיתוב על המצבה לשני בני הזוג הקבורים.

 

בדרך כלל, נהוג ליצור הפרדה לשני הנפטרים ע"י עיצוב המצבה עם שני כריות נפרדות שכל אחת מהן מוקדשת לאחד מבני הזוג ועליה שם הנפטר ונוסח כיתוב מתאים.

 

קבורה זו מבוקשת בעיקר על יד בני זוג בכדי להמחיש  "בחייהם ובמותם לא נפרדו" ובכדי לחסוך עלויות של רכישת חלקת קבר צמודה לנפטר.

יש אפשרות לקבורה מסוג זה גם של בן משפחה מקרבה ראשונה.

 

קבורת סנהדרין

 

קבורת סנהדרין הינה קבורה בתוך כוורת כוכים שנחצבו בקיר המתנשא לגובה של עד 3 קברים ומתחת לכל כוך קבורה נבנה מדף אבן המאפשר להניח עליו פרחים, נרות זיכרון, תמונות ועוד.

 

בשיטה זו הקברים הם למעשה קירות קבורה הנראים כמו קיר זיכרון או אנדרטה ציבורית.

 

לאחר טקס הקבורה, סוגרים את חלל הכוך. משפחת הנפטר צריכה להוסיף פלטה על דופן הקבר (פתח הכוך) עם נוסח כיתוב מתאים על גבי הפלטה אשר תשמש כמצבת זיכרון.

 

שיטת קבורה זו נועדה בכדי להתמודד עם מצוקת הקרקעות לקבורה במדינה.

 

קבורה במבנה רב מפלסי

 

קבורה במבנה רב קומות אשר בכל קומה, הקבורה מתבצעת בשיטת קבורת שדה או לחלופין בשיטת קבורה זוגית משפחתית. קבורה זו נקראת גם קבורה רמה.

 

קבורת על

 

קבורת על הינה קבורה של בן משפחה בקבר קיים של בן משפחה אחר, בשיטה זו משתמשים במקרה שהקבר לא הוכן לקבורה של שני בני המשפחה כמו בקבורה זוגית משפחתית.
בקבורה זו תפורק המצבה של הנפטר הראשון , לאחר מכן יקבר הנפטר השני ולבסוף יש לבנות מצבה חדשה.

 

 

 

דרכי התקשרות

 

משרד

03-5516970

 

נייד

054-5360787

 

פקס

03-5521286

 

 

Member Access