שאלות ותשובות בנושא מצבות

 

מאילו חומרים ניתן לבנות מצבות?

הסוג הנפוץ ביותר של מצבות עשוי משיש שנקרא שיש חברון, שהוא סוג של אבן גירית קשה בגוונים בהירים של קרם ולבן (נפוץ מאוד בבתי עלמין צבאיים).
ישנו סוג יקר יותר של מצבת שיש שנקרא שיש טורקי והוא בגוון תכלת אפרפר, או אבן הגרניט שמיוצרת בצבעים אפור כהה, שחור או אדום.

בנוסף, ניתן לשים מצבה מאבן טבעית על הקבר, אולם בעת ההתקנה ישנו צורך בעמודי תימוכין לחיזוקה, ומרבית בתי הקברות לא מאפשרים לעבור גובה של 80 סנטימטרים.

האם יש צורך להתחשב במצבות הקרובות לקבר שלי?

מנהג שהושרש על ידי רבנים רבים הינו אי-היבדלות בעת המצבה – משמע, לא לייצר מצבה בולטת לעין ליד מצבות אחרות, מכיוון שזה מבייש את מיעוטי היכולת שלא יכלו להרשות לעצמם שכזו. בכל אופן לא מדובר בהלכה אלא "המלצה".

מה זה ת.נ.צ.ב.ה. ופ"נ?

ת.נ.צ.ב.ה. – 'תהא נשמתו/ה צרורה בצרורה החיים' (על-פי שמואל א', כ"ה 29).
צרור החיים - כשאנחנו אומרים תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים אנחנו אומרים שנשמתו תתעלה אל חיי הנצח שבהם הנשמה אינה מתכלה אלא חוזרת להנות מזיו השכינה.
נהוג לציין את האותיות הללו בתחתית המצבה.

פ"נ – פה נקבר.

מצבה בבית עלמין צבאי – הגבלות

בשל טעמי ממלכתיות, מצבות בבתי עלמין צבאיים יהיו כולן מאבן בגובה אחיד של 75 סנטימטרים כאשר הכיתוב יהיה דומה בין מצבה למצבה ומוגבל מאד. מקרים ייחודיים יוכלו להתקיים באישור הרב הצבאי הראשי.

אנחנו ממליצים על קריאה מדודקת באתר ולימוד עצמי קליל טרם בחירת המצבה. גם מי שלא מכיר את המנהגים ומעולם לא היה צריך להתעניין בתחום המצבות עד כה, יבין במהירות את כל הצעדים וכל השיקולים.
בנוסף, בכדי לשמור על המצבה שבחרתם נקייה ושמורה למשך שנים אנו ממליצים לכם לקרוא באתר על שירותי טיפוח ושימור מצבות.

 

דרכי התקשרות

 

משרד

03-5516970

 

נייד

054-5360787

 

פקס

03-5521286

 

 

Member Access